При цьому потрібно заплатити до кінця серпня. Як зазначають у податковій, якщо квитанція не прийшла, але площа квартири вища за "норму", українці зобов'язані самі звертатися до чиновників.

Про те, кому і скільки потрібно заплатити до бюджету, розповів OBOZREVATEL.

Кому доведеться платити?

Податок платять не всі власники нерухомості, а лише ті, у кого загальна площа квартири та (або) будинку перевищує норму. Також не потрібно платити тим, чия нерухомість знаходиться у зоні бойових дій чи окупації. Як випливає з 266 статті Податкового кодексу, "норму" житла може встановлювати орган місцевої влади. У законі є обмеження: не можна стягувати податок, якщо площа квартири менша за 60 квадратів, будинки – 120 квадратів, а сукупно будинки та квартири (якщо є кілька об'єктів нерухомості) – 180 квадратів.

Місцева влада може "норму" збільшити. Наприклад, встановити, що податок не стягується із квартир площею до 70, а не 60 квадратів. Проте з урахуванням, що зібрані кошти надходять до місцевих бюджетів, більшість органів влади встановили обмеження, передбачені законом як граничні. Тобто вам не потрібно платити, якщо:

  • площа квартири менша за 60 квадратів;
  • площа будинку менша за 120 квадратів;
  • будинок та квартира мають загальну площу менше 180 квадратів;
  • чи житло у зоні окупації, активних бойових дій.

Якщо квартира або будинки мають двох власників і нерухомість розділена між ними (наприклад, 50% належить чоловікові, а 50% – дружині), то для кожного власника застосовується своя норма. Фактично в такому разі площа квартири може становити 120 квадратів і платити податок не потрібно (оскільки дотримується норма: 60 квадратів належить дружині, і 60 квадратів – чоловікові).

Популярні статті зараз

Боротьба з ворогами триває: у Борисполі зареєстрували петицію щодо звільнення секретаря міськради й екс-регіонала Байчаса

Одіозного корупціонера Олександра Костюка хочуть призначити головним митником Закарпаття: ціна питання – 150 тисяч доларів

Геннадій Вацак: любитель московських попів придбав найдорожчу автівку під час війни

Загальна мобілізація та повістки: усі українці отримають електронний код, тепер не сховатися

Все новости

Скільки потрібно платити?

Розмір податку становить до 1,5% мінімалки за кожен "зайвий" квадрат. Платити потрібно не за всю площу житла , а лише за ту, яка перевищує 60 квадратів для квартири та 120 квадратів для будинку (тобто за кожен квадрат понад норму).

Ставка податку нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування. Законом встановлено лише граничний розмір (більше не можна). Але, як і у випадку з нормою площі, більшість органів місцевої влади встановили ставку 1,5%.

Оскільки у 2023 році податок нараховується за звітний 2022 рік, то ставка податку розраховується, виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2022, яка становила 6700 грн (отже, максимальна ставка за квадратний метр не може перевищувати 100,5 грн).

Так, наприклад, киянин має квартиру загальною площею 65 квадратних метрів, сума податку розраховується як добуток загальної площі квартири, зменшеної на 60 кв. м, та ставки податку, затвердженої рішенням Київської міської державної адміністрації. Зокрема, для квартир у Києві ставка податку становить 1,5% (100,5 грн. за метр квадратний).

Розрахунок суми податку:

  • (65-60) * 100,5 = 502,5 грн.

Якщо є нерухомість площею від 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 грн. на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частина).

Коли мали прийти квитанції і що робити, якщо їх немає?

Реквізити (податкове повідомлення) про сплату податку надсилається за місцем реєстрації (податковою адресою). При цьому квитанції мали розіслати до 1 липня, а сплачувати податок – до 1 вересня. Багато українців таких квитанцій не отримали.

Причин цього може бути кілька:

  • вам не потрібно сплачувати податок (наприклад, площа вашої квартири 100 квадратів, але ви не єдиний власник, тому ваша частина квартири "норму" не перевищує);
  • ви не повідомили в податкову про те, що змінили місце проживання (повідомлення вам надійшло на стару адресу).

Якщо ж ви впевнені, що маєте сплачувати податок, а вам не прийшла квитанція, ви повинні самостійно звернутися до податкової. "Звичайно, потрібно звернутися самостійно за місцем реєстрації. У п.п. 266.7.3 ПКУ чітко сказано, що можна звертатися за уточненням розміру податку на нерухомість. Ви у своєму районі звертаєтесь до податкової, можна надіслати їм листа, вони мають вам надати відповідь, чи ви повинні платити і скільки", – розповіли OBOZREVATEL на гарячій лінії податкової.