У 2023 році в Україні внутрішньо переміщені особи отримують державні виплати на проживання. Ця допомога є фіксованою і не залежить від матеріального стану та доходів громадян. Спосіб отримання цієї допомоги описується у Телеграм-каналі Міністерства реінтеграції.
Право на допомогу мають лише українці, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. Для отримання допомоги не потрібно підтвердження матеріального становища, достатньо мати довідку, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи.
У 2023 році допомога на проживання надається таким категоріям осіб:
- Особам, які переїхали з тимчасово окупованих територій та громад, що знаходяться в районі бойових дій.
- Особам, чиє житло було зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок бойових дій. Для отримання допомоги вони мали подати заявку на відшкодування збитків до 20 травня 2022 року, у тому числі через портал Дія.
- Особам, які мають документальне підтвердження про пошкодження або знищення нерухомого майна через бойові дії, терористичні акти, диверсії, викликані агресією РФ.
- Особам, які отримували щомісячну адресну допомогу для покриття видатків на проживання станом на 24 лютого 2022 року.
- Особам, які повторно перемістилися з тимчасово окупованих або територій, на яких ведуться бойові дії після 24 лютого 2022 року.
Щомісячний розмір фінансової допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб складає:
"Буча Комбуча" та "Збройні Сухарі України" зникнуть назавжди: знущання з символів нарешті припинять
Як зрадник став «волонтером»
Затмила даже солнце: Настя Каменских похвасталась безупречными формами в миниатюрных шортиках, фанаты ахнули
"Божественная Катюша": заезда "Кухни" Кузнецова восхитила снимком с райского отдыха, Анна Кошмал оценила
- 2 000 гривень на кожну повнолітню особу.
- 3 000 гривень на кожну дитину та особу з інвалідністю.
Переселенці можуть оформити допомогу на проживання, надавши необхідні документи особисто чи онлайн. Для цього необхідно написати заяву та надати документи, що підтверджують особу та реєстрацію у населеному пункті, звідки людина була переміщена.
Заяви приймаються у таких організаціях:
- Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) на території, де переселенець.
- Управління соціального захисту населення.
- Уповноважені особи виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради.
Також можна подати заявку онлайн через програму "Дія", авторизувавшись та обравши послугу "Допомога для внутрішньо переміщених осіб". У додатку мають бути представлені дані платника податків та паспортні дані (ID-картка, закордонний біометричний паспорт).
Для отримання довідки про статус внутрішньо переміщенця для дітей віком до 14 років необхідно надати свідоцтво про народження дитини. Важливо зазначити, що допомога може бути припинена, якщо переселенець змінить фактичне місце проживання та не повідомить про це.