Так буває досить часто, що з банківських рахунків українців несанкціоновано списують кошти. Шахраї, отримавши різними шляхами доступ до персональних даних власників карток, переказують кошти на рахунки третіх осіб. Що робити, коли став жертвою такої схеми?

В першу чергу потрібно нагадати власникам карт, що в жодному разі не можна називати невідомим особам, які зазвичай надаються працівниками банків, свої анкетні дані, адреса місця проживання, номер банківської картки, термін її дії, CVV2-код, а також паролі, що надходять у SMS-повідомлення.

Якщо ж трапилося так, що кошти з рахунку зникли, юрист Старокостянтинівського бюро правової допомоги Олена Шмагалова радить скласти письмову вимогу до банку про надання інформації про подію (місце та спосіб списання, адресата перерахування коштів, способу авторизації тощо). Водночас слід звернутися до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом незаконного заволодіння грошовими коштами.

ОщадБанк. Фото: скриншот YouTube-видео
ОщадБанк. Фото: скриншот YouTube-видео

Алгоритм дій

А загальний алгоритм дій після виявлення несанкціонованого списання коштів із рахунку такий:

Популярні статті зараз

Поляки на навчаннях задавили бронетехнікою своїх військових

Українців жорстко каратимуть за балкони: штрафи шалені

Загальна мобілізація та повістки: усі українці отримають електронний код, тепер не сховатися

"Главное, что я влезла в эсочку": звезда "1+1" Лидия Таран восхитила точеной фигуркой в ярком наряде

Все новости

Заблокувати банківську картку, з якої зроблено несанкціоноване списання коштів;

Зверніться до служби підтримки банківської установи за телефоном або онлайн, щоб повідомити про ситуацію, що склалася. Розмову з представником банку краще записати. Крім того, звернутися з письмовою вимогою до банку щодо надання інформації про подію;

Звернутися до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом незаконного заволодіння грошовими коштами;

Звернутися із заявою про визнання особи потерпілою в рамках кримінального провадження.

Відповідно до статті 1073 Цивільного кодексу України, у разі безпідставного списання банком з рахунку клієнта коштів банк має негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта.

ПриватБанк. Фото: скриншот YouTube-видео
ПриватБанк. Фото: скриншот YouTube-видео

Пунктом 37.2 статті 37 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено відповідальність банківських установ у таких ситуаціях. Тому у разі ініціації неналежного переказу з рахунку неналежного платника з вини ініціатора переказу, який не є платником, емітент зобов'язаний переказати на рахунок неналежного платника відповідну суму грошей завдяки власним коштам.

Завдяки цій нормі потерпіла особа може вимагати повернення грошей за рахунок банківської установи, а не лише шляхом стягнення з особи, яка цими коштами заволоділа.